Dobiega końca projekt Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie poświęcony działalności orkiestr dętych na wsiach i w miasteczkach Podkarpacia. W trakcie półrocznych badań terenowych badacze odwiedzili blisko 50 orkiestr. Niektóre mają ponad stuletnią historię i wiele osiągnięć. Uświetniają uroczystości patriotyczne i religijne, koncertują w kraju i za granicą, promując swoje miejscowości.
Ważnym elementem projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest strona internetowa, na której zgromadzono informacje o działalności poszczególnych zespołów, fotografie, pliki wideo oraz artykuły dotyczące problematyki orkiestr dętych. Strona pełnić ma rolę bazy orkiestr z terenu Podkarpacia. Ma pokazać, że ruch amatorskich orkiestr dętych w regionie jest wyjątkowo prężny, choć boryka się z licznymi problemami.
Temu zagadnieniu poświęcona będzie piątkowa ogólnopolska konferencja zamykająca tegoroczny projekt. Towarzyszyć jej będzie wystawa "Bijcie w bębny, w trąby grajcie" - prawdopodobnie pierwsza na Podkarpaciu poświęcona ruchowi orkiestr dętych i ich udziału w kulturze ludowej. Muzeum zapowiada też kontynuację badań, gdyż jak się ocenia, badacze dotarli zaledwie do połowy z istniejących w regionie orkiestr.