Czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu (17.11) z autorką niezwykłej książki. Monika Sznajderman opowiedziała o tym, jak powstawali "Fałszerze Pieprzu" - książka o jej rodzinie, a właściwie o obu częściach jej rodziny: żydowskiej i polskiej.
Fotografie, które trafiły do niej przypadkiem, uruchomiły potrzebę poznania nieznanych kart historii jej przodków, w tym ojca Ignacego. Jak stwierdziła w trakcie spotkania w Rzeszowie Monika Sznajderman, dzięki temu, że przełamała milczenie, które ciążyło nad jej dzieciństwem, w pewien symboliczny sposób zwróciła ojcu jego rodzinę.
Książka "Fałszerze pieprzu" była jedną z siedmiu finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE. We wstępie do książki czytamy: "Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil".Monika Sznajderman jest antropologiem kultury i wydawcą. Prowadzi Wydawnictwo Czarne.
Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura podkreśliła w rozmowie z nami, że zaproszenie Moniki Sznajderman odbyło się na specjalne życzenie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy jednej z filii biblioteki.