Tradycyjna kuchnia lasowiacka nie była skomplikowana. Potrawy przyrządzano z produktów, które dawał las i pole. W skansenie w Kolbuszowej podsumowano dziś czteroletnie badania nad dziedzictwem kulinarnym mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Badania pozwoliły uchwycić przemiany w kuchni lasowiackiej, które nastąpiły wraz ze zmianami ustrojowymi i technologicznymi po II wojnie światowej, szczególnie w latach 50-tych. Ale wiele starodawnych dań zachowało się do współczesności. Należą do nich kacaboły, czyli kluski z surowych i gotowanych ziemniaków, podawane np z serem i okraszone masłem, także proziaki i kapusta ziemniaczana kolbuszowska.
Podczas konferencji odbyła się promocja książki: Puszcza Sandomierska od kuchni - to praca zbiorowa, pod redakcją dr Izabeli Wodzińskiej, która jest efektem badań. Zawarto w niej artykuły dotyczące pożywienia codziennego i od święta, są tam też różne przepisy na tradycyjne dania kuchni Lasowiaków. Pokazano film dokumentalny o pieczywie obrzędowym, nie zabrakło degustacji tradycyjnych lasowiackich potraw. Projekt był sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego.