Szymon, Antoni i Jakub wśród chłopców, a wśród dziewczynek - Julia, Zuzanna i Maja - taki jest zestaw najpopularniejszych imion, jakie rzeszowianie nadawali swoim dzieciom w ubiegłym roku.
Rok 2018 rozpoczął się w Rzeszowie od narodzin bliźniąt: Alicji i Franciszka. "To potwierdza, że od kilku lat utrzymuje się moda na imiona klasyczne" - powiedział w naszej audycji Świat się zmienia Jerzy Wiktor kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie. Jego zdaniem, świadczy to o szacunku dla tradycji, ale nieodosobnione są też przypadki sugerowania się imionami bohaterów popularnych telenowel, czy książek. Inwencja rodziców bywa nieograniczona, stąd np. celtyckie imię Bryan zapisywane jest też w wersjach: Brian oraz Brajan.
Warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad imieniem dla potomka, bo w pewien sposób określa ono życie człowieka, uważa dr Agnieszka Iskra-Paczkowska filozof z Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Trzeba patrzeć, jak brzmi z nazwiskiem i czy nie spowoduje skojarzeń, które będą negatywnie wyróżniać dziecko spośród rówieśników" - stwierdziła filozof.
Rejestr imion używanych w Polsce zawiera około sześciuset pozycji. Jeśli imię nie przypadło do gustu rodzicom dziecka, mogą je zmienić w Urzędzie Stanu Cywilnego do pół roku po chrzcie. Również dorośli mogą zmienić swoje imię na drodze urzędowej, ale w uzasadnionych przypadkach, np. wtedy, gdy uważają, że ich ośmiesza lub używają na co dzień innego.