Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak mówi historyk rzeszowskiego oddziału IPN Mirosław Surdej, wiele poAKowskich oddziałów podziemia antykomunistycznego podlegało organizacjom posiadającym struktury ogólnopolskie, ale znaczna część formacji miała charakter lokalny.
Odgrywały one bardzo ważną rolę. Zajmowały się zwalczaniem bandytyzmu, nadużyć ze strony aparatu bezpieczeństwa, broniły lokalnej społeczności. Spośród 180 tysięcy osób, które działały w powojennej konspiracji antysowieckiej, tylko 30 tysięcy walczyło z bronią w ręku. "Pozostali prowadzili działalność wywiadowczą, propagandową w sieci konspiracyjnej w miastach i miasteczkach".
W ramach głównych podkarpackich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 10:00 rozpoczynie się msza święta w kościele farnym w Rzeszowie. Po nabożeństwie, około godz. 11:30 uroczystości przeniosą się przed przed pomnik Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu współtowarzyszy - członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zostali oni 1 marca 1951 roku zamordowani w więzieniu na warszawskim Mokotowie.