Dziś Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ustanowiony w 2012 roku przez Parlament Europejski. Święto ma na celu upamiętnienie osób, które podczas II wojny światowej ratowały przedstawicieli społeczności żydowskich z Holokaustu.
Sprawiedliwym oraz wspólnej historii Polaków i Żydów poświęcone jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.
Podkarpacki wicemarszałek Bogdan Romaniuk podkreśla, że placówka pokazuje światu intencje ludzi, którzy pomagali swoim żydowskim sąsiadom nie zważając na to, że mogą stracić życie - tak jak Józef i Weronika Ulmowie. W obliczu zagrożenia często kierowali się wartościami chrześcijańskimi pomocy bliźnim.
Wśród 26 i pół tysiąca Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata prym wiodą Polacy, których ponad 6700 posiada to najwyższe cywilne odznaczenia państwa Izrael.
Pomysłodawcą nazwy "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" i inicjatorem Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie był Mosze Bejski, który pochodził z Działoszyc w Świętokrzyskiem. W czasie wojny wraz z braćmi podjął prace w fabryce Oskara Schindlera i ta decyzja uratowała im życie.