W Rzeszowie udostępniono dziś oficjalnie społeczności Podkarpacia przeciwatomowy schron "Marysieńka" wybudowany w latach 50-tych jako zapasowe stanowisko dowodzenia wojsk.
W budynku znajdującym się na powierzchni można obejrzeć wystawę ukazującą genezę i przebieg "zimnej wojny", oraz obejrzeć używany wówczas sprzęt - m.in. dozymetry, mierniki promieniowania, filtry i maszynę szyfrującą. W podziemnym poziomie zobaczyć można pomieszczenia i część wyposażenia, dzięki któremu schron mógł autonomicznie funkcjonować.
Schron dzierżawi Prywatne Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Jak mówi jego dyrektor generał Tomasz Bąk, obiekt był samowystarczalny, mogło w nim przetrwać przez 21 dni 58 osób. Jego powierzchnia to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń m.in. hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, agregatorownia, wentylatorownia, sale mieszkalne, sala narad, czy kuchnia.
To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce - dodaje generał Bąk.
Schron znajduje się przy ulicy Królowej Marysieńki w Rzeszowie, dla zwiedzających będzie dostępny od najbliższej soboty w godzinach od 10 do 14.