Turystyka oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Głównie tych dziedzin dotyczyły polsko- słowackie projekty transgraniczne w ostatnim czasie.
Powstały nowe szlaki turystyczne m.in. Szlak Maryjny - łączący miejsca kultu po obu stronach granicy, Szlak Kultury Wołoskiej - nawiązujący do tradycji pasterskich w Karpatach oraz Karpacki Szlak Wina, który promuje enoturystykę na Pograniczu. Rzeszów ze Stropkowem szukając na swoim terenie śladów Monarchii Austro-Węgierskiej utworzyły Szlak Józefiński.
Powstały inwestycje drogowe, trasy rowerowe, a także wzbogacone zostały ekspozycje muzealne, np. w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy, zrekonstruowano mury obronne i utworzono zagrodę z dawnymi odmianami zwierząt hodowlanych.
Zainteresowanie projektami było duże. Na 201 złożonych wniosków dofinansowanie w kwocie 32 milionów euro otrzymało 185 z nich.
Jak powiedziała nam Irena Steciak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, choć współpraca ze Słowakami przynosi wymierne efekty, nie jest łatwa, bo Słowakom niejednokrotnie brakuje własnych pieniędzy na finansowanie projektów.