Za najlepszy projekt minisatelity komisja polskiego finału międzynarodowego konkursu CanSat w Nowej Dębie uznała pracę zespołu uczniów IV LO z Torunia. Zwycięski satelita został nagrodzony za profesjonalizm i najlepszą jakość badawczą, która polega na zbieraniu danych w czasie rzeczywistym z dużej odległości. Projekt dotyczy badania przepływu powietrza.
Specjalnie zbudowana na potrzeby konkursu rakieta wystrzeliła na poligonie w Nowej Dębie łącznie 20 minisatelitów skonstruowanych przez uczestników finału z całej Polski. Umieszczone w puszkach po napojach poszczególne satelity spadając z wysokości 3 kilometrów miały do wykonania określone misje.
Ich zadania polegały m.in. na zbieraniu danych meteorologicznych, badaniu poziomu promieniowania jonizującego lub rejestrowania przez mini kamery obrazu z powietrza.
Wyposażone w system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki konstrukcje finaliści budowali przez 6 miesięcy. Przywiezione ze sobą projekty, przed wystrzeleniem ich z rakiety w Nowej Dębie, dopracowywali w Turbii i próbnie zrzucali z samolotu na tamtejszym lotnisku.
Konkurs CanSat zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna przy współpracy Centrum Nauki Kopernik.