Przestronne, jasne sale, podnośniki, winda i podjazdy oraz nowoczesne pracownie - tak wygląda Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie po kilkuletniej adaptacji budynku dawnego Liceum Ogólnokształcącego.
Obiekt jest filią Specjalnego ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem. Uroczyste otwarcie miało miejsce 17 grudnia, teraz rozpoczyna się normalna praca edukacyjno-wychowawcza.
Jak powiedziała nam dyrektor Marta Szczepańska podopieczni będą mieć zajęcia m.in. w pracowniach: krawieckiej, florystycznej, introligatorskiej. Będą też korzystać z bezpiecznej i przestronnej kuchni wyposażonej m.in. piekarniki i patelnie elektryczne, zmywarkę i mikrofalówkę. Ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie korzysta na razie 36 uczniów. Ich liczba wzrośnie w nowym roku szkolnym.
Adaptacja budynku kosztowała prawie 3 miliony 600 tys. Inwestycję sfinansowano m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu powiatu niżańskiego.
Prace adaptacyjne w Ulanowie miały charakter generalny. Wymieniono i ocieplono dach oraz ściany budynku, wykonano nową elewację, modernizację przeszła kotłownia oraz instalacja centralnego ogrzewania. Wymieniono też drzwi, instalację elektryczną wodno-kanalizacyjną, sanitarną, teleinformatyczną, przebudowano łazienki i sale lekcyjne. Wybudowana została winda wewnętrzna, podjazdy zewnętrzne i zamontowano platformy do pionowego transportu osób niepełnosprawnych. Wyremontowano także salę gimnastyczną wraz z zapleczem.
Wykonano też 90% prac związanych z zagospodarowaniem podwórka. Ich dokończenie nastąpi na wiosnę. Szkoła została wyposażona w nowe meble i pomoce dydaktyczne ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach rezerwy części subwencji oświatowej.