Prof. W. Wierzbieniec o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu
fot. MM

Na Podkarpaciu rozpoczynają się XI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Profesor Wierzbieniec powiedział na naszej antenie, że do "ostatecznego rozwiązania kwestii Żydowskiej" czyli do mordu popełnionego na Żydach doprowadziła wrogości i nienawiść. Konsekwencją była totalna zagłada Żydów i trauma, która do dzisiaj towarzyszy również obywatelom wszystkich państw okupowanych przez Niemcy i w których doszło do Holokaustu.

Profesor Wierzbieniec podkreślał również, że Żydzi stanowili integralną część społeczeństwa państwa polskiego, dlatego Holokaust to jest nasza wspólna historia. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej w Europie zginęło ok 6 mln Żydów (w tym 2,5 do ponad 3 mln obywateli II RP).

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 70 miejscowościach. Potrwają do 2 lutego. W czym czasie będą się odbywać modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, będą prelekcje i wykłady historyków, pokazy filmów o tematyce związanej z Holokaustem, wystawy, koncerty oraz spotkania ze świadkami historii.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Pobierz załącznik:

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj