Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej włącza się jutro w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
W tym roku odbędzie się m.in. objazd “Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie” w czasie którego uczestnicy dowiedzą się m.in. o historii relacji polsko-żydowskich w Markowej i okolicy oraz okupacji niemieckiej w tym rejonie.
Wędrówka zakończy się na cmentarzu w Jagielle-Niechciałkach złożeniem hołdu pochowanym tam ofiarom Holokaustu.
W siedzibie Muzeum zaplanowano też projekcję filmu dokumentalnego pt. “Ocaleni” , który powstał dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To prezentacja historii osób, które dzięki Polakom przeżyły Holokaust.
Dyrektor muzeum Anna Stróż Pawłowska zwraca uwagę na wystawę planszową pt.: „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju". Ekspozycja będzie prezentowana od jutra w budynku Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. Przypomina ona wywodzące się z Podkarpacia sławne postacie pochodzenia żydowskiego, m.in. Freda Zinnemanna, Sama Spiegela, Arthura Millera i Abrahama Brilla.
Wystawa będzie czynna do końca marca. A cały jutrzejszy program Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu jest na stronie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej: muzeumulmow.pl