68. rocznica korekty granicy polsko - radzieckiej
Źródło fot. wikipedia

Dziś 68. rocznica umowy o największej w Powojennej Polsce korekcie granicy polsko - radzieckiej.

Podpisano ją 15 lutego 1951 w Moskwie. Na mocy porozumienia Polska uzyskała fragment ówczesnego obwodu drohobyckiego - w Bieszczadach - miejscowości: Ustrzyki Dolne, Czarną, Lutowiska, Krościenko, Bandrów Narodowy, Bystre i Liskowate. Łącznie 480 kilometrów kwadratowych terenów wówczas mało atrakcyjnych dla przemysłu i osadnictwa.

W zamian oddała stronie radzieckiej analogicznej wielkości obszar Lubelszczyzny - część powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego, na którym znajdowały się urodzajne gleby, złoża gazu ziemnego, węgla kamiennego i połączenia kolejowe.

Konsekwencją zmiany granic były wysiedlenia. W tamach "Akcji H - T" - od nazw wysiedlanych powiatów tomaszowskiego i hrubieszowskiego na Dolny Śląsk i w Bieszczady wywieziono około 15 tys. osób.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

  • 30 Gru, 2020
    Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
    Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
    W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że...
  • 26 Lis, 2020
    Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
    Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
    Prawdopodobnie do marca przyszłego roku potrwają prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Rozpoczęły się początkiem tego tygodnia. Wykopy prowadzone...
  • 19 Paź, 2020
    Skrzydła Pamięci

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj