Rzeszowska grupa Amnesty International przygotowuje akcję pod hasłem "Żywa Biblioteka". Tak wolontariusze chcą przypomnieć o swej organizacji kojarzonej głównie z maratonem pisania listów w sprawie tzw. więźniów sumienia.
Amnesty International organizuje też inne pokojowe akcje w obronie wolności i praw człowieka. W Rzeszowie powstał oryginalny projekt zorganizowania publicznej dyskusji o dyskryminacji. Rzeszowski koordynator grupy Michał Sobol zapowiedział na naszej antenie, że w jednym z miejsc Rzeszowa pojawią się "żywe książki", czyli osoby reprezentujące różne grupy społeczne i religijne. Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł porozmawiać z nimi o ich problemach. Data i miejsce "Żywej Biblioteki" zostanie podana na facebooku. Na stronie rzeszowskiego Amnesty International można też zgłosić się do pomocy w tej i innych akcjach.
Oficjalna rzeszowska grupa Amnesty International powstała w październiku ubiegłego roku. W pracę zaangażowało się pięć osób. Na ostatnie spotkanie wolontariuszy zgłosiło się kolejnych 20. Lokalne grupy tej organizacji działają w Polsce w prawie każdym województwie.
Amnesty International działa oficjalnie od 1962 roku. W 1977 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Skupia 7 milionów członków na całym świecie.