Charakterystycznym elementem Świąt Wielkanocnych na Podkarpaciu są straże grobowe. Zaciągają wartę w kościołach przy symbolicznych grobach Chrystusa w Wielki Piątek i stoją do Wielkiej Niedzieli.
W Cieklinie koło Jasła straż trzymają Kosynierzy. Ich oddział powstał w 1847 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcz, by pilnować parafii i krzewić patriotyzm wśród mieszkańców. Dopiero po II wojnie światowej kosynierzy z Cieklina zaczęli strzec Bożego grobu, a w 2010 roku założyli Stowarzyszenie Kosynierów Parafii Cieklin.
Żołnierze występują w kremowych sukmanach z epoletami, a ich komendant ma sukmanę niebieską. Na głowach mają rogatywki z pawimi piórami. Ubiory te zostały odwzorowane na podstawie oryginalnego egzemplarza zachowanego w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Do tradycji niepodległościowych nawiązuje też Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego w pow. stalowowolskim. Najbardziej rozpowszechnioną nazwą straży grobowych są Turki. Zgodnie z tradycją ma to związek z Odsieczą Wiedeńską i przemarszem wojsk króla Jana III Sobieskiego przez ten region po odniesionym zwycięstwie.