Dziś drugi dzień świąt wielkanocnych. Tradycją tego dnia w Polsce jest polewanie się dla żartów wodą . Nawiązuje do dawnych zwyczajów prasłowiańskich, wiążących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia.
Poniedziałek to drugi dzień okres świątecznego, zwanego "oktawą wielkanocną". Kończy się on w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku 28 kwietnia.
Tymczasem prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich m.in. grekokatolicy rozpoczęli obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada tydzień po świętach u katolików.
Podczas nabożeństw Wielkiego Tygodnia wspominane są ostatnie dni ziemskiego życia, męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Podobnie jak w Kościele katolickim, najważniejszymi dniami są czwartek, piątek i sobota. Pierwsze trzy dni tygodnia stanowią duchowe i religijne przygotowanie do tego okresu. Wierni przestrzegają ścisłego postu. W wielu prawosławnych rodzinach nie spożywa się nawet ryb, a podstawą jadłospisu powinny być chleb, woda albo kompot oraz warzywa i owoce