Mszą pasterską w kościele w Ustrzykach Górnych a następnie poświęceniem owiec i tradycyjnym ich "mieszaniem" rozpoczął się coroczny Redyk Karpacki.
Redyk to tradycyjna wędrówka pasterzy z kilkuset owcami przez tereny państw karpackich czyli Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Wędrówki te doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Przepęd kilkuset owiec wraz z psami pasterskimi, osłami i końmi, które prowadzone są przez pasterzy z Polski, Ukrainy i Rumunii trwa od maja do września. Pasterze wraz ze zwierzętami dziennie pokonują około 15 km, a w całości ich trasa wynosi ponad 1200 km.
Redyk to także w kulturze pasterskiej największe święto. Wyprowadzenie owiec było poprzedzone przez zabiegi o charakterze magicznym, które miały je uchronić przed złym losem. W tym celu rozpalano ogniska i przeprowadzano owce przez ogień.
Od godziny 14 trwają także pokazy łucznictwa tradycyjnego, kiermasz produktów lokalnych i degustacja serów, warsztaty: pędzenia wełny owczej, zielarskie, muzyczne. Zaplanowano także występy zespołów folkowych: Carpathia Oreada, Trąbici czy Orkiestry św. Mikołaja.
O tradycjach Redyku opowiadaliśmy państwu dziś w audycji "Wolna Sobota" którą prowadzili Renata Machnik i Szymon Taranda