Tylko do poniedziałku wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zgłosić potrzebę głosowania korespondencyjnego. 26 maja będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego.
Uprawnieni do głosowania korespondencyjnego najpóźniej 7 dnia przed dniem wyborów otrzymają tzw. pakiet wyborczy zawierający kartę do głosowania. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 13 maja osobiście lub np. za pomocą poczty elektronicznej komisarzowi wyborczemu. W naszym regionie ich siedziby znajdują się w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Warto dodać, że głosowanie korespondencyjne wprowadzono do kodeksu wyborczego w 2011 roku. Tę możliwość uzyskały początkowo osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby przebywające poza granicami kraju. Od wyborów w 2015 roku ta procedura stała się powszechna. Do głosowania korespondencyjnego zostali uprawnieni wszyscy wyborcy w kraju i za granicą. Korzystało z niej wówczas po kilkadziesiąt tysięcy osób. Nowelizacja kodeksu wyborczego w 2018 roku ograniczyła głosowanie korespondencyjne wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami.
O przywrócenie tego ułatwienia wszystkim wyborcom apelują organizacje społeczne, działające na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej, m.in. Fundacja Batorego. Według ankiety CBOS 65 proc. respondentów opowiada się za przywróceniem powszechności głosowania korespondencyjnego.