Jesienią nastąpią duże zmiany w systemie opieki nad dziećmi i młodzieżą z problemami psychicznymi. W życie wejdzie reforma, która zakłada powołanie w całej Polsce kilkuset nowych środowiskowych poradni psychologicznych. - Wezmą one na siebie opiekę nad pacjentami z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami psychicznymi. Psychiatra będzie konsultantem tych miejsc. Osobą, która pomaga leczyć, prowadzić psychoterapię - powiedział w Rzeszowie prof. Maciej Pilecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zmiany w systemie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży są niezbędne. Liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy specjalisty lawinowo rośnie, a liczba lekarzy o tej specjalności w naszym regionie jest niewielka.
- Na Podkarpaciu mamy tylko 6 psychiatrów dziecięcych. Oznacza to, że jeden lekarz przypada na 50 tysięcy pacjentów - powiedział nam doktor Dariusz Mazurkiewicz, podkarpacki wojewódzki konsultant w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Na domiar złego ostatnim czasie zniknęły dwie poradnie zdrowia psychicznego - w Rzeszowie i Kolbuszowej. Powodem jest brak specjalistów.
Reforma ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powinna działać od października. W rzeszowskiej konferencji poświęconej temu tematowi uczestniczyli lekarze, psycholodzy i terapeuci z regionu także m.in z Krakowa i Łodzi.