Stowarzyszenie Ekoskop z Rzeszowa zakończyło projekt "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia". Przekonanie dzieci, że przyrodę trzeba szanować, a gatunki zagrożone chronić było celem tego projektu. Skorzystało z niego ponad 150 tys. uczniów szkół podstawowych, nauczycieli i pracowników Centrów Edukacji Ekologicznej.
Uczestnicy poznawali stan środowiska naturalnego oraz występujące w regionie rośliny i zwierzęta podczas wycieczek do rezerwatów przyrody i rejsów katamaranem po Wisłoku w Rzeszowie. Uczniowie siali łąki kwietne i wieszali budki dla ptaków. Zdaniem nauczycieli najcenniejsze były zajęcia w plenerze i laboratoryjne z użyciem mikroskopów, lornetek i szkieł powiększających - a wszystko uzupełnione wyjaśnieniami trenerów. W ramach projektu zakupiono też EkoMobil z wyposażeniem, który nadal dociera do szkół na zajęcia.
Wszystkie działania pochłonęły milion sto tys. zł. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Prawie trzyletni projekt "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia" zakończył się 30 kwietnia. Szczegóły znaleźć można na stronie www.alarmdlabio.pl.