Jak szkolnictwo zawodowe i wyższe winno odpowiadać na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy? Jak przygotowywać młodych ludzi do wejścia na ten rynek? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy konferencji "Kadry dla przemysłu - partnerstwo na rzecz edukacji zawodowej". Podczas spotkania w Baranowie Sandomierskim podawano konkretne przykłady zmian.
Zwracano uwagę na wsparcie kształcenia w tzw. zawodach pożądanych. O zmianach w systemie oświaty mówiła m.in. Podkarpacka Kurator Małgorzata Rauch. Sugerowała zacieśnianie współpracy miedzy samorządami, szkołą i uczelniami a przedsiębiorcami czyli potencjalnymi pracodawcami.
Ci zaś coraz częściej uczestniczą w przygotowywaniu programów kształcenia, a ich obecność zachęca młodzież do zdobywania kwalifikacji zawodowych. Takim przykładem może być powstanie 15 klas patronackich oraz uruchomienie programu PAMISZ, grupującego 5 dużych firm i 5 placówek szkolnictwa zawodowego.
Podkarpacka Akademia Motoryzacji - Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe jest konkretną propozycją współpracy jaka ma już miejsce na Podkarpaciu, a jak twierdzi Ryszarda Jania prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego jest realną szansą na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy.