Rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Wydarzenia z tym związane potrwają do piątku. Według szacunków historyków do 1939 roku na terenie dzisiejszego Podkarpacia mieszkało 120 tysięcy ludności żydowskiej, większość została wymordowana przez Niemców.
W 38 podkarpackich miastach i miasteczkach odbędą się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej. Będą pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii. Wśród gości obchodów jest m.in prof. Szymon Redlich - historyk z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu.
Pomysłodawcom obchodów, które już po raz 9 odbywają się na Podkarpaciu jest dr hab. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Celem wydarzenia jest przede wszystkim zachowanie pamięci o zamordowanych podczas Holokaustu Żydach z terenu woj. podkarpackiego, a także edukacja mieszkańców Podkarpacia - szczególnie młodzieży - w duchu tolerancji oraz otwartości na różne wyznania i kultury.