Nabożeństwem w kościele pod wezwaniem świętych Mikołaja i Stanisława w opactwie sióstr Benedyktynek w Jarosławiu zostaną dziś zainaugurowane Dni pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Jak mówi dzisiejszy gość dnia Radia Rzeszów, profesor uniwersytetu Rzeszowskiego Wacław Wierzbieniec, oszacowana przez historyków liczba ofiar ludobójstwa dokonanego przez Niemców na ludności żydowskiej podczas II wojny to około 6 milionów ludzi. Prawie połowa zgładzonych Żydów to obywatele przedwojennej Polski.
Jak przypomina profesor Wierzbieniec, w okupowanej Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mimo to udzielana była ona zarówno indywidualnie, jak i instytucjonalnie. Polskie Państwo Podziemne powołało do życia Radę Pomocy Żydom "Żegota", zajmującą się pomocą ludności żydowskiej, śmiercią karano szmalcownictwo - czyli szantażowanie ukrywających się Żydów w celu uzyskania od nich pieniędzy.
Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu potrwają do najbliższego piątku. W ich ramach zaplanowano wspólne modlitwy Polaków i Żydów oraz szereg spotkań, prelekcji i projekcji filmów. Obchody Dni odbyły się już m.in. w Krośnie i Rymanowie, po dzisiejszej jarosławskiej inauguracji odbędą się jeszcze w blisko 30 miastach i miejscowościach Podkarpacia. Zakończą się 27 stycznia w Rzeszowie.