W Brukseli w końcu usłyszeli o rodzinie Ulmów
Fot. Jolanta Danak

W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę "Good Samaritan from Poland", prezentującą historię Polaków z podkarpackiej wsi Markowa, którzy poświęcili życie, by w czasie niemieckiej okupacji ratować Żydów.

Tomasz Poręba - eurodeputowany PiS, inicjator prezentacji - podkreślił, że obecnie w Europie warto mówić o bohaterskich czynach Polaków z czasów II wojny światowej. Jak mówił dziennikarzom, wystawa ma dotrzeć do posłów, ale też budować pozytywny obraz Polaków żyjących w czasie II wojny światowej.

Shuli Davidovich - zastępczyni ambasadora Izraela przy Unii Europejskiej - powiedziała podczas uroczystości otwarcia wystawy, że na całym świecie nadal są ludzie, którzy zaprzeczają Holokaustowi. Przedstawicielka Izraela przypomniała, że Wiktoria i Józef Ulmowie, których wystawa upamiętnia, otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. "Stali się symbolem i światłem przewodnim wskazującym drogę nam wszystkim. Dali nadzieję, że ludzkość potrafi odnaleźć dobro i moralność nawet w czasach wojny i cierpienia. Czas Holokaustu był czasem obojętności. Rodzina Ulmów postanowiła związać swój los z losem swoich żydowskich sąsiadów. To wielka ludzka ofiara" - podkreśliła ambasador Izraela.

Wystawa składa się z 20 plansz, zawiera zdjęcia i dokumenty ilustrujące dzieje rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Ukazuje również skalę pomocy, jaką swym żydowskim współobywatelom nieśli Polacy w całym regionie podkarpackim. 24 marca 1944 roku niemieccy okupanci zamordowali Józefa i Wiktorię (będącą w zaawansowanej ciąży), a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze - półtora roku. Zginęło też ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

Do tej pory wystawa została opracowana w kilkunastu językach. Prezentowano ją w 19 miejscach na sześciu kontynentach, m.in. w Berlinie, Brasilii, Canberze, Nowym Jorku, Tel Awiwie, Moskwie i Bangkoku.
Wystawa w obecnym kształcie powstała w ubiegłym roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj