Do Muzeum-Zamku w Łańcucie po 65 latach nieobecności powróciło 12 antycznych eksponatów. To część liczącej trzydzieści obiektów kolekcji, która w 1952 r. z polecenia Ministerstwa Kultury i Sztuki przekazana została do Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród nich były marmurowe rzeźby i ceramika, z których większość zdobiła Galerię Rzeźb. Obiekty pochodziły ze zbiorów księżnej Marszałkowej Izabelli Lubomirskiej, zgromadzonych w zamku w Łańcucie pod koniec XVIII w.
Obecnie wśród dwunastu zwróconych obiektów są m.in.: ważący 530 kg „Merkury na baranie”, którego pochodzenie datuje się na przełom I i II wieku naszej ery, oraz z II wieku „Jupiter” o wadze 106 kg. Te rzeźby można obejrzeć w zamkowej Sieni. Ponadto zwrócono rzymską urnę na prochy i alabastrowa urna kanopska ze starożytnego Egiptu. Wszystkie eksponaty docelowo wrócą na swoje pierwotne miejsca, zgodnie z przedwojennym planem aranżacji wnętrz.
Cześć kolekcji wróciła do Zamku w 1991 roku. Wśród 18-tu antycznych eksponatów były m.in. marmurowe rzeźby: „Dionizos na panterze”, „Amorek na lwie”, „Głowa satyra” oraz dwa kapitele korynckie.