Do końca lutego podkarpackie gminy przyjmują wnioski mieszkańców na odbiór i utylizację wyrobów zawierających szkodliwy dla zdrowia azbest. Chodzi o stosowany kiedyś powszechnie do pokrywania dachów eternit.
Gminy na realizację prac pozyskują dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zgodnie z unijną dyrektywą Polska ma czas do 2032 roku na utylizację wszystkich pokryć dachowych zawierających azbest. Obecne zaawansowanie prac
nie wskazuje by tak się stało.
Przykładowo w gminie Ustrzyki Dolne według przeprowadzonej przez samorząd inwentaryzacji, na tamtejszych dachach było ponad trzy tysiące sto ton eternitu. W ostatnich trzech latach z posesji wywieziono 215 ton.
W tym roku gmina spodziewa się, że wnioski o utylizację azbestu złoży – podobnie jak w roku ubiegłym - około 40 osób. Oznacza to, że w takim tempie usuwania azbestu za piętnaście lat gmina Ustrzyki Dolne będzie w połowie realizacji zadania.
Według osób zajmujących się problemem, wolne tempo wymiany dachów z eternitu na inne wynika z relatywnie wysokich cen zamienników – głownie blachy.