Badacze Muzeum Zamku w Łańcucie próbują ustalić twórców i wiek ikon zgromadzonych w Dziale Sztuki Cerkiewnej. Po II wojnie światowej trafiło tam około tysiąca obrazów z opuszczonych cerkwi Polski południowo-wschodniej. Najstarsze pochodzą z XV wieku. Nie znamy twórców ani wieku wielu z nich.
W ustaleniu pomagają m.in badania dendrochronologiczne, oraz tzw. analiza pierwiastków śladowych w pigmentach farb. Jest ona swoistym odciskiem palca na obrazach, pozwala wskazywać na konkretny warsztat, ale także na złoża skąd były pobierane te materiały do wykonania ikon. Interesujące odkrycie przyniosły badania geologiczne zaprawy kredowej użytej jako podłoże do jednej z ikon. Stwierdzono w niej obecność niewielkiej otwornicy, która żyła w okresie górnej kredy w płytkim ciepłym morzu. Na tej podstawie określono, że ikonę wykonał miejscowy malarz.
Choć Muzeum Zamek w Łańcucie posiada jedną z największych kolekcji ikon w regionie, to turystom pokazuje zaledwie 150 z nich. Ze względów konserwatorskich dziennie Dział Sztuki Cerkiewnej może przyjąć około 10 wycieczek.