Fundacja Edukacji Społecznej zwraca uwagę, że nawet 3/4 ciężarnych kobiet może nie mieć wykonywanych badań w kierunku HIV w publicznej służbie zdrowia. Dzieje się tak, choć obowiązek zlecania tych badań dwukrotnie w czasie ciąży nakłada na lekarzy rozporządzenie ministra zdrowia.
Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ powiedział, że ginekolodzy przygotowując sprawozdania do Funduszu wykazują liczbę porad lekarskich i nie muszą podawać, jakie badania wykonały pacjentki. Stąd trudność w określeniu, w jakim stopniu realizowany jest obowiązek badania w kierunku HIV ciężarnych kobiet. Z danych wynika jedynie, że w minionym roku było 500 badań w kierunku HIV, a porodów 18 tysięcy.
Jeśli lekarze wiedzą, że kobieta w ciąży jest zakażona HIV szansa na urodzenie zdrowego dziecka jest większa niż 99 procent. W Polsce co roku rodzi się kilka dzieci z HIV, bo matka nie wiedziała o swoim zakażeniu.
W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu.