Na Podkarpaciu brakuje rodzin zastępczych. Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie szukają osób, które chciałyby opiekować się dziećmi całkowicie lub częściowo pozbawionymi opieki rodziców biologicznych.
Jak informuje dyrektor niżańskiego PCPR w powiecie jest teraz 19 rodzin zastępczych, w tym 11 spokrewnionych, 7 nie zawodowych i jedna zawodowa. W razie potrzeby nie ma jednak nikogo w rezerwie i jak dodaje Marta Ciosmak - jest to problem ogólnopolski.
W tym roku do ośrodka w Nisku wpłynęło z całego kraju 46 zapytań o umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej. Mimo potrzeb w tej dziedzinie nie może być jednak pośpiechu. Kandydaci na rodzica zastępczego są szczegółowo sprawdzani. Zajmuje to około miesiąca. Rodziny zawodowe muszą przejść dodatkowe szkolenie. Tym zajmuje się Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Rzeszowie.
Szczegółowych informacji na temat pieczy zastępczej udzielają pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku oraz wszystkich PCPR-ów w naszym regionie.
Zadaniem rodziny zastępczej jest stworzenie dzieciom właściwych warunków do prawidłowego rozwoju. Oznacza to m.in. zapewnienie im właściwej edukacji, rozwoju zainteresowań oraz odpowiednich warunków materialnych. Pełnienie tej funkcji może być powierzone zarówno małżonkom jak i osobie niepozostającej w związku małżeńskim. Wszystkie wymagania wobec kandydatów na opiekunów określają odpowiednie przepisy zawarte w ustawie o pieczy zastępczej.