W przeddzień Święta Niepodległości na kolumnach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięto tablice upamiętniające obrońców polskiej ludności przed atakami ukraińskich nacjonalistów. Wśród wymienionych 22 miejscowości, gdzie w latach 1943-1946 Polacy bronili się przed UPA uwidoczniono na tablicy Birczę koło Przemyśla. W nocy z 10 na 11 listopada tablice podmieniono, a na nowej nie było już Birczy.
Ta sytuacja spowodowała, że w Przemyślu zawiązał się ogólnopolski komitet pamięci i dobrego imienia obrońców Birczy przed ukraińskimi nacjonalistami. Utworzyli go miejscowi historycy, działacze organizacji społecznych oraz samorządowcy. W ich opinii tablice zostały podmienione na polecenie rządu pod presją szefa ukraińskiego IPN, który zasugerował, że władze polskie czczą czerwonoarmistów.
Członkowie zawiązanego komitetu zbierają podpisy pod protestem przeciwko podmianie tablic. Twierdzą, że Birczy przed UPA bronili między innymi mieszkańcy, którzy zaciągnęli się w tym celu do wojska i milicji, a także Armii Krajowej. Stanowisko w sprawie podmiany tablic zajmie w najbliższych dniach także Rada Gminy Bircza.