Od 100 do nawet ponad 100 tysięcy złotych wynosi koszt leczenia tych pacjentów, którzy skorzystali z bezpłatnej publicznej służby zdrowia a nie byli ubezpieczeni. Najczęściej są to niepracujący członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, którzy nie dopełnili stosownych formalności. To właśnie oni będą mogli skorzystać z abolicji i wstecznie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.
Podkarpacki oddział NFZ listy w tej sprawie wysyła do 11 i pół tysiąca osób, w stosunku do których stwierdzone zostały nieprawidłowości. Fundusz prosi, aby pacjenci nie lekceważyli tej korespondencji i zgłosili się do ubezpieczenia przed 12 kwietnia - taki termin przewidział ustawodawca.
Jako członkowie rodziny mogą być zgłaszani małżonkowie, dzieci do 18 roku życia lub starsze ale pobierające jeszcze naukę, a także rodzice lub dziadkowie ale mieszkający w jednym gospodarstwie domowym. Ubezpieczeniem nie mogą być objęte osoby pracujące zagranicą.
W sobotę w podkarpackim oddziale NFZ w Rzeszowie odbędzie się dzień otwarty. Będzie można między innymi uzyskać wszelkich informacji na temat abolicji, jak również wyrobić kartę EKUZ lub zgłosić skargę.