Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisuje się w trwające od jesieni protesty kobiet - ocenia dr Anna Pięta-Szawara, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na początku była to reakcja na plany zaostrzania prawa aborcyjnego, ale dziś Polki mają wiele nowych postulatów. Dotyczą one szeroko rozumianych praw kobiet jako praw człowieka, ale także antydemokratycznych działań podejmowanych przez władze - wyjaśnia politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dr Anna Pięta-Szawara zauważa, że w całej Europie dochodzą do głosu ugrupowania i partie nacjonalistyczne, populistyczne i prawicowe. W ich programach nacisk jest położony na tradycyjne role kobiet, związane przede wszystkim z rodziną i macierzyństwem.
Nasz gość zwraca też uwagę, że w Polsce rośnie liczba kobiet aktywnych w polityce, ale proces ten postępuje bardzo wolno. Obecnie w parlamencie jest około 23 procent pań. Według badań dopiero 30-procentowy udział kobiet w dowolnym gremium przekłada się na możliwość podejmowania decyzji uwzględniających interesy tej grupy.