Są pierwsze wyniki badań przedmiotów znalezionych podczas ubiegłorocznych wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Rzeszowie na ul. 3-go Maja. Na podstawie drewnianych belek, z których zbudowano nawierzchnię ulicy ustalono, że były one układane między 1690 a 1750 rokiem - powiedział na naszej antenie Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Przy kościele farnym archeolodzy odkryli część dawnego cmentarza. Ustalono, że chowano tam biedniejszą część mieszkańców, na podstawie badań antropologicznych wiadomo na jakie choroby cierpieli oraz że była duża śmiertelność wśród dzieci.
Pod muzeum okręgowych, archeolodzy znaleźli też pozostałości obiektów gospodarczych, które - jak wykazały badania - istniały tam już od VIII wieku. To oznacza, że Rzeszów został założony na bazie istniejącej już wcześniej osady, czyli zanim odbyła się lokacja miasta - istniał już kilkaset lat wcześniej - powiedział Dariusz Bobak.
A po ponad tygodniu prac wykopaliskowych prowadzonych na ul. Kościuszki w Rzeszowie, archeolodzy natknęli się na pozostałości starej drewnianej nawierzchni ulicy. Wśród drewnianych belek znaleźli stłuczone naczynia, monety i krzyżyki do wieszania na szyi, czyli przedmioty, które ludzie wyrzucali na ulicę albo je gubili - powiedział na naszej antenie Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.