Na Podkarpaciu - podobnie jak w całej Polsce - przybywa osób chorujących na nowotwory. Najnowsze dane pochodzą z 2015 roku. Zarejestrowano wówczas 9 tysięcy nowych zachorowań - to 30 procent więcej niż 10 lat wcześniej. Choruje nieco więcej mężczyzn niż kobiet, najczęściej na raka prostaty i płuc, u kobiet dominuje rak piersi oraz rak skóry. Jak informuje Zofia Ilnicka, specjalista z zakresu radioterapii onkologicznej z podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie na wzrost liczby zachorowań wpływa przede wszystkim przedłużająca się długość życia. Ryzyko zachorowania jest zdecydowanie wyższe u osób powyżej 65 - roku życia.
W Polsce wyleczalność nowotworów wynosi ok 30 procent. Wynika to w dużej mierze z faktu, że chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno i nowotwór diagnozowany jest w stadium zaawansowanym. Widać jednak także pozytywne zjawiska - coraz częściej zgłaszają się kobiety, które raka piersi zdiagnozowały wcześnie - dzięki czemu unikają amputacji. Częściej zgłaszają się także panowie, którzy zdecydowali się na badania PSA w kierunku raka prostaty i wykryli nowotwór we wczesnym stadium. Ich leczenie jest dzięki temu łagodniejsze i lepiej rokujące.
Dziś w Rzeszowie w Szpitalu im Szopena oraz w szpitalu onkologicznym w Brzozowie trwa biała sobota. Można porozmawiać z lekarzami onkologami oraz wykonać badania diagnostyczne.