Regulacje prawne, które znalazły się w nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej mają przede wszystkim służyć obronie prawdy historycznej - podkreślał na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta. Jego zdaniem nie można dopuścić do sytuacji w których, zamiast o nazistowskich - mówi się o polskich obozach zagłady. Podobny pogląd wyraziła w programie "Pro Publico Bono" wicemarszałek Podkarpacia - Maria Kurowska.
Z kolei w ocenie europosłanki Platformy Obywatelskiej Elżbiety Łukacijewskiej, działania dyplomatyczne i edukacja pozwoliły przez kilka ostatnich lat ograniczyć liczbę przypadków używania krzywdzących dla Polski określeń. Nieumiejętna - jej zdaniem - nowelizacja ustawy doprowadziła do niepotrzebnych napięć.
Z kolei Robert Homicki z Nowoczesnej i Wiesław Rygiel z PSL - uważają, że dbałość o prawdę jest bardzo ważna, ale trzeba to robić w wyważony sposób. Natomiast Szczepan Wiktor z Kukiz 15' twierdzi, że nowelizacja ustawy o IPN jest potrzebna i Polska jako suwerenne państwo ma do niej prawo.
Ustawa przyjęta przez Parlament czeka na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy.
Audycji możesz posłuchać TUTAJ