9 z 31 umów dotyczących ciekawych pomysłów realizowanych na pograniczu polsko-słowackim podpisano dziś w Rzeszowie. Projektem finansowanym z unijnego Programu Interreg Polska-Słowacja zarządza Stowarzyszenie Euroregion Karpacki. Mikroprojekty otrzymają prawie 3 mln euro, a maksymalna kwota dofinansowania do jednego projektu to 100 tys. euro.
Zostaną m.in. wykonane takie działania jak budowa lub modernizacja szlaków rekreacyjnych i infrastruktury turystycznej, tworzenie produktów turystycznych, działania promujące region a także wydarzenia kulturalne i sportowe wspierające współpracę polsko–słowacką. Był to drugi nabór mikroprojektów, w pierwszym rozdysponowano 2 miliony euro, co oznacza że wykorzystana została cała pula środków.
I LO w Rzeszowie wspólnie z gimnazjum ze Svidnika realizuje projekt pod tytułem "Szlakiem karpackich ziół". Będą m.in. wyprawy w teren, których efektem ma być broszura i strona internetowa, przy liceum powstanie ogród ziołowy, będą też warsztaty kulinarne i kosmetyczne.
Starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan podkreśla, że wartością tych projektów jest nie tylko gotowy produkt turystyczny, ale także współpraca z partnerem słowackim i promocja powiatu. W ramach projektu realizowanego ze Svidnikiem ma powstać strona internetowa oraz przewodnik prezentujące 85 najciekawszych miejsc i obiektów powiatu jarosławskiego i Svidnika, w trzech językach: po polsku, słowacku i angielsku. Przewidziane jest także wykonanie 85 tablic informacyjnych oraz kampania promocyjna.