Wojewoda podkarpacki i dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ przedstawili finansowe podsumowanie minionego roku w służbie zdrowia.
Ponad 17 milionów dodatkowych środków za pośrednictwem wojewody trafiło do placówek medycznych z naszego województwa, które leczyły pacjentów z koronawirusem. Pieniądze wykorzystano między innymi na instalacje tlenowe, respiratory czy utworzenie nowych miejsc intensywnej opieki medycznej. Powstał też - w jednym ze skrzydeł szpitala MSWiA w Rzeszowie - szpital tymczasowy dla chorych na Covid, na jego funkcjonowanie przewidziano 31 milionów złotych, ale rozliczanie odbywa się na bieżąco i prawdopodobnie ostatecznie wykorzystana kwota będzie niższa.
Na świadczenia medyczne realizowane w podkarpackich placówkach NFZ wydał w minionym roku ponad 5, 5 mld - to o prawie 2 miliardy złotych więcej, niż 5 lat temu. Robert Bugaj, dyr. podkarpackiego oddziału NFZ podkreśla, że nie będzie dzięki temu problemu nadwykonań.
Dyrektor Bugaj zaznacza, że z powodu pandemii i konieczności czasowego ograniczenia działalności szpitali i przychodni liczba zrealizowanych świadczeń się zmniejszyła, ale obecnie placówki nadrabiają przestoje. Największe opóźnienia pojawiły się w zabiegach planowych, natomiast w kardiologii i onkologii nie są one zbyt zauważalne. Mimo ograniczeń w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia nie zwiększyły się kolejki pacjentów.