Wyroby ceramiczne z, niegdyś największego w Polsce, medyńskiego ośrodka garncarskiego znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych niemal na całym świecie.
Garncarstwo dawało utrzymanie mieszkańcom Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowa i Zalesia w powiecie łańcuckim. Dziś zajmuje się tym zaledwie kilkanaście osób. Dokumentacji dziedzictwa miejscowych garncarzy służył projekt badawczy realizowany z inicjatywy dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej Małgorzaty Wisz. W projekt zaangażowane zostały oprócz etnografów - kontynuatorki tradycji w Medyni - artystki Karolina Plizga-Róg i Agnieszka Nawłoka. Jak mówią było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie.
Podczas rozmów z dawnymi garncarzami i ich rodzinami zebrano bogatą dokumentację w formie wywiadów zdjęć i przedmiotów, które trafią do tworzonego Centrum Garncarstwa w Medyni Głogowskiej. Wypalone zostały starodawne formy naczyń, które wzbogacą tamtejszą kolekcję. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.